Кристиано с гол и асистенция за победата с 2:0 над Уелс

Публикувана: 06 Jul 2016 21:42
Обновена: 24 Oct 2024 01:33
Прочетена: 1051

Португалия е първият финалист на Европейското първенство по футбол! Иберийците надиграха с 2:0 дебютанта Уелс и в неделя ще спорят за титлата срещу Франция или Германия. Кристиано Роналдо поведе тима си в най-точния момент, като вкара гол и даде асистенция. Това бе първа победа за Португалия на Евро 2016 в редовното време, след като в предишните си 5 мача иберийците неизменно завършваха наравно след 90 минути игра.

Мачът в Лион започна със скучно първо полувреме, в което положенията се брояха на пръстите на едната ръка. “Драконите” бяха без един от лидерите си Аарън Рамзи, но другият - Гарет Бейл опитваше да компенсира.

Развръзката дойде в началото на второто полувреме. В 50-та минута португалците изпълниха заучено положение на ъглов удар, Рафаел Гереро центрира в наказателното поле, където Кристиано Роналдо вече беше изхвърчал във въздуха. Нападателят улучи хубаво топката и с глава разстреля Уейн Хенеси - 1:0.

Така Роналдо изравни Мишел Платини за най-много голове в историята на Европейските първенства. Французинът обаче направи рекорда си в рамките на 1 турнир, докато Роналдо се нуждаеше от 4.

Само три минути по-късно Португалия довърши съперника си. Роналдо опита удар по диагонала от границата на наказателното поле. Нани засече топката някъде около точката на дузпата и излъга Хенеси - 2:0 за Португалия. В 66-та минута Жоао Марио можеше да реши всичко, но не успя да улучи вратата след добавка отблизо.

До края Уелс заигра с трима нападатели, но това само оголи защитата на “Драконите”. Португалия не успя да се възползва от няколкото си шанса да увеличи преднината си, но и това беше достатъчно.

Така Португалия ще играе за втори път в историята си финал на Европейско първенство, след като в първия случай през 2004 година загуби у дома от Гърция. На финала в неделя на “Стад дьо Франс” иберийците ще се изправят срещу Франция или Германия, които играят утре вечер в Марсилия.